Jídelna

Na dopolední svačinku a oběd dochází děti z Písničkové, Kytičkové, Motýlkové a Sluníčkové třídy do naší školní jídelny. Hezké prostředí nové jídelny přispívá ke konzumaci v klidu a pohodě, učíme se návykům slušného chování při stravování. Děti z Pohádkové třídy mají celodenní stravování na třídě.

Protože je vědecky prokázané, že zdravá strava významně podporuje lepší soustředění, učení a lepší imunitu, snažíme se přispět k lepším stravovacím návykům dětí už od útlého věku.

Omezili jsme používání polotovarů na minimum, vaříme ze základních surovin a nepoužíváme potraviny obsahující palmový tuk.

Jako zavářku do polévek používáme širokou škálu celozrnných obilovin, ale také pepitky z luštěninové mouky a zeleniny.

Pečeme tradiční moučníky s přídavkem buď špaldové nebo ovesné mouky, uplatňujeme i luštěninové mouky ( cizrnová, fazolová, čočková ), strouhanou mrkev nebo cuketu.

Při přípravě knedlíků taktéž nahrazujeme část hrubé mouky ovesnou nebo špaldovou.

Rýži obměňujeme tak, že do rýže přidáváme zeleninu restovanou krájenou na kostičky – mozaiková, nebo přimícháme některé barevné luštěniny ( černou nebo červenou čočku ), i dušenou mixovanou karotku (karotková rýže).

Používáme rýži basmati nebo jasmínovou, které mají nízký glykemický index.

Bramborovou kaši občas vylepšujeme dýňovým pyré z pečené dýně hokaido, nebo mrkvovým pyré.

Každý týden zařazujeme celožitný chléb, na který si děti zvykají.

Tradiční jídla doplňujeme grilovanou zeleninou v zimním období, v letním období zařazujeme častěji saláty z čerstvé zeleniny.

Nabízíme 3x měsíčně hlavní jídlo z ryb v různé úpravě, rybí karbanátky, rybí polévky, pečené ryby.

Snažíme se celkově snižovat množství cukru, nabízíme neslazené nápoje i vodu.

Uplatňujeme bylinky pro lepší chuť pokrmu a tím snáze snižujeme množství soli.

Nepoužíváme chemicky ztužované margariny, jen přirozené tuky (máslo, sádlo, olej slunečnicový, řepkový, olivový).

Každý týden jedna třída odšťavňuje čerstvé ovoce i zeleninu.

Většinou jednou týdně nabízíme jako nápoj 100% jablečný mošt nebo čerstvou ředěnou  ovocnozeleninovou šťávu.

Do koktejlů a sladkých dezertů používáme čerstvé, mražené ovoce a v menší míře kompotované ovoce.

Skladba jídelníčku odpovídá výživovým normám stanoveným přílohou č. 1 vyhlášky o školním stravování 107/2005 Sb.

Školní jídelnaŚkolní jídelnaKuchyň

Švermova 693
538 21 Slatiňany

Kontakty na třídy:
POHÁDKY - 466 566 791
PÍSNIČKY - 466 566 792
KYTIČKY - 466 566 793
MOTÝLCI - 466 566 794
SLUNÍČKA - 466 566 795

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Pranostika na akt. den

Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy, a když z polské strany - bude zrní i slámy.