Mateřská škola
Slatiňany
Mateřská škola Slatiňany, okres Chrudim
Mateřská škola Slatiňany, okres Chrudim

Naše Čarovná zahrada u Liliovníčka získala certifikát a plaketu Přírodní zahrady

foto

Dnes nás navštívila paní Bc. Dagmar Krčilová, jako zástupce spolku Přírodních zahrad z.s., aby posoudila naši zahradu, zda splňuje kritéria přírodní zahrady. Máme velkou radost, že se naše zahrada líbila a splnila kritéria zaměřená na prvky přírodní zahrady a její obhospodařování.

Za certifikátem se však skrývá hodně práce a úsilí, na kterém jsme pracovali několik let. 🥰

Na jaře 2018 jsme začali s realizací prvních prvků. Nejprve jsme v přední části zahrady, kde bylo nevyužívané místo, vytvořili jezírko se suchým potůčkem a okolí osázeli okrasnými květinami a keři 🦋. Místem děti vedou nášlapné kameny z nařezaných kmenů a lávka přes potůček. Místo tak nabízí prostor k pozorování hmyzu🐝, života ve vodě a k relaxaci. 🐞

Ve spolupráci s rodiči jsme vybudovali vyvýšené záhony, kde s dětmi sázíme zeleninu, ovoce, květiny. Učíme se nejen pracovat s nářadím, ale také pozorujeme 🪱 růst od semínka k plodu a ochutnáváme výsledky naší práce🍓🥔.

Postupně jsme vysázeli nejrůznější keře, ovocný koutek s malinami, rybízem, angreštem, jahodami a jabloní, zasadili stromy. Vytvořili jsme bylinkovou spirálu, díky které sklízíme např. mátu, meduňku, pažitku, petrželku a zdobíme si jimi svačinku či ochucujeme pití, sušíme je. Na jaře 2023 jsme zaseli květnatou louku, instalovali ceduli o třídění odpadu a dvě nádoby na sběr dešťové vody, kterou využíváme k zalévání záhonků. Vytvořili jsme divoký koutek s volně rostoucími keři jako je šípek, černý bez, rakytník a místem pro zabydlení a přezimování různých živočichů. Útočiště mohou najít v kamení, v dřevu, v domečku🐌.

Kouzlo zahradě dodávají vzrostlé Lípy, Smrky, Břízy a pohádkový strom Liliovník tulipánokvětý, po němž jsme zahradu pojmenovali pro krásné květenství ve tvaru tulipánů. Tajuplné uličky mezi keři šeříků v dětech probouzí fantazii k různým hrám. Hnízdo z vysázených keřů nabízí dětem místo pro jejich nejtajnější rozhovory.

Domov v zahradě nachází mnoho broučků a ptáčků, kteří obývají broukoviště, hmyzí domečky a budky umístěné po celé zahradě. Dobroty si nazobají v krmítkách a napijí se v jezírku. V zákoutích z motýlích keřů, levandulí a na rozkvetlé louce pozorujeme čarokrásný život motýlů, čmeláků a včel. V rámci týdenního projektu „Život ježků“ jsme se celý týden dozvídali zajímavosti ze světa ježků, ale také jsme společnými silami s dětmi ježkoviště vytvořili. S napětím nyní vyhlížíme, zda se k nám nějaký ten ježeček nastěhuje.🦔

❤Tímto velmi děkuji všem kolegyním a panu školníkovi za jejich práci a úsilí při realizaci jednotlivých prvků, jejich pedagogické vedení dětí k přírodě a učení se prožitkem, všem rodičům, kteří nám přispěli svou pomocí, zřizovateli za spolupráci a finanční podporu. ❤ Poděkování patří i dětem, neboť ty se také podílely, máme to moc šikovné dětičky.🥰

Děkuji své rodině, především manželovi, který na zahradě odvedl také velký kus práce.❤️

Děkujeme velmi paní Bc. Dagmar Krčilové za prohlídku, posouzení zahrady a cenné rady. Dozvěděli jsme se a získali spoustu námětů, inspirace na další činnost s dětmi na zahradě.

Ocenění naší zahrady si velmi vážíme. I nadále budeme zahradu s dětmi opečovávat a využívat ji k učení v přírodě o přírodě tak jako doposud.❤❤❤ E.T.

Více o naší zahradě na stránce o-skole/carovna-zahrada-u-liliovnicka/

fotofoto

Datum vložení: 29. 9. 2023 16:38
Datum poslední aktualizace: 29. 9. 2023 16:43
Autor: Správce Webu
nahoru

Projekty